Walutowe konto osobiste

         Osobiste konta walutowe mają funkcjonalności tożsame z tradycyjnymi rachunkami prowadzonymi w złotych. Różnica polega w tym, że zamiast złotówek na koncie zgromadzone są środki w walucie obcej.
         Konto walutowe pozwala jego posiadaczowi na dokonywanie analogicznych transakcji, jak w przypadku kont prowadzonych w złotych - z tym wyjątkiem, że operacje te dokonywane są w obcej walucie. Można więc dokonywać wpłat i wypłat, przelewów krajowych i zagranicznych, a także zakładać lokaty. Do konta walutowego może być również wydawana karta płatnicza, która pozwala płacić za zakupy w sklepie, w internecie czy wypłacać gotówkę z bankomatów.

Główną zaletą osobistych kont walutowych jest uniezależnienie kwot transakcji od kursów walut i możliwość swobodnego dokonywania operacji w obcej walucie. W przypadku, gdy są one częste, przy tradycyjnym koncie złotówkowym konieczne byłoby przewalutowanie oznaczające zwykle dodatkową opłatę. Posiadanie konta walutowego oszczędza tego kosztu.

Do czego służy konto walutowe

Konto osobiste prowadzone w walutach obcych przydać się może szczególnie osobom, które z różnych powodów prowadzą swoje rozliczenia w walutach obcych. Może tak być kiedy:

- pracujemy za granicą,

- otrzymujemy wynagrodzenie w walutach obcych,

- często podróżujemy i dokonujemy transakcji za granicą,

- przebywamy przez dłuższy czas za granicą np. w ramach wymiany studenckiej,

- otrzymujemy stałe wpływy pieniężne z zagranicy, np. stypendium, emeryturę, rentę czy zwrot podatku,

- posiadamy kredyt walutowy,

- często robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

Konto walutowe może także założyć osoba, która spodziewa się, że kurs danej waluty w przyszłości będzie wyższy i chce w ten sposób zyskać na różnicy kursowej. W takiej sytuacji warto dodatkowo zwrócić uwagę na oprocentowanie rachunku.

Jak i gdzie założyć konto walutowe

Osobiste konta walutowe dostępne są dziś w większości dużych banków. Najczęściej oferowane są rachunki prowadzone w takich walutach jak euro, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie i funty szterlingi. Znajdą się jednak również banki, gdzie wachlarz walut, w których prowadzony będzie rachunek, jest szerszy.

Założenie rachunku walutowego odbywa się podobnie jak zakładanie tradycyjnego konta złotówkowego. Wystarczy odwiedzić placówkę banku, złożyć odpowiedni wniosek i podpisać umowę. Wymagany będzie dokument osobisty potwierdzający tożsamość posiadacza rachunku. Coraz częściej banki dają możliwość założenia ROR-u również przez infolinię czy system bankowości elektronicznej, a wszelkie dokumenty dostarcza klientowi kurier.

W niektórych bankach, aby założyć rachunek walutowy, konieczne będzie posiadanie tradycyjnego konta złotówkowego. Innym wymogiem, z jakim mogą spotkać się klienci jest konieczność zapewnienia minimalnej kwoty na rachunku (np. 100 EUR, 100 USD czy 150 CHF).

Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze dla siebie konto walutowe

Poza warunkiem posiadania tradycyjnego rachunku złotowego i zapewnienia kwoty minimalnej, wybierając konto walutowe warto zwrócić uwagę na związane z nim opłaty. Dostępne dziś w bankach rachunki walutowe najczęściej prowadzone są bezpłatnie i nie są oprocentowane. Ponieważ przeważnie nie są całkowicie darmowe, warto zwrócić uwagę na pozostałe pozycje tabeli opłat i prowizji, szczególnie koszty dokonania przelewów krajowych i zagranicznych czy opłaty za przyjęcie na rachunek wpłat z zagranicy.

Klienci zainteresowani aktywnym korzystaniem z karty debetowej powinni upewnić się, czy bank na pewno wyda ją do rachunku walutowego - nie wszystkie banki oferują tego rodzaju usługę. Istotne będzie również przeanalizowanie kosztów związanych z wydaniem i obsługą karty. Warto także zorientować się, ile wynoszą opłaty za wypłatę z bankomatów w kraju i zagranicą oraz czy daną kartą można dokonywać płatności internetowych.

Opłaty, jakie wiążą się z dokonywaniem operacji na rachunku walutowym są często wyższe niż stosowane w przypadku kont złotówkowych. Dlatego osoby, które jedynie sporadycznie dokonują transakcji w walucie obcej powinny dokładnie przemyśleć, czy taki rachunek jest im niezbędny.

Informacja oraz zdjęcie pochodzą ze strony: www.bankomania.bankier.pl

ARCHIWUM

2018

2017

2016

2015

2014

POLECANE

NEWSLETTER BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Adres e-mail