Oszczędzanie na koncie osobistym

Konta osobiste mają najczęściej niskie lub zerowe oprocentowanie. Z tego powodu nie ma sensu przechowywać na nich finansowych nadwyżek. Rachunek ten powinien służyć przede wszystkim do regulowania stałych zobowiązań i codziennych rozliczeń. Jeśli myślimy o oszczędzaniu na krótszy lub dłuższy termin, przydatne okażą się rachunki oszczędnościowe i lokaty.

Konto osobiste a konto oszczędnościowe

Rachunek oszczędnościowy różni się od konta osobistego swobodą wypłat oraz poziomem oprocentowania. Jego otwarcie jest proste, jeśli posiadamy już ROR. W wielu bankach nie trzeba podpisywać dodatkowych umów - wystarczy złożyć zlecenie w systemie bankowości internetowej. Część instytucji pozwala otworzyć kilka rachunków oszczędnościowych i nadać im własne nazwy. To przydatne rozwiązanie, jeśli gromadzimy środki z myślą o kilku celach.

Na konto oszczędnościowe możemy dokonywać wpłat z dowolną częstotliwością. Ma ono swój osobny numer - jak konto osobiste. Wypłatę z rachunku oszczędnościowego możemy zlecić w każdym momencie i nie stracimy naliczonych do tej pory odsetek. Nie zawsze jednak wycofanie środków jest bezpłatne. W wielu bankach tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, za pozostałe zapłacimy kilka złotych prowizji. Jeśli więc zbyt często sięgamy po środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, to przechowywanie rezerw w ten sposób może okazać się nieopłacalne.

Lokata na dłużej lub krócej

Lokaty terminowe to dobra forma gromadzenia nadwyżek, jeśli z góry wiemy, że nie będziemy potrzebować pieniędzy przez określony czas. Po założeniu lokaty nie można do niej dopłacać. Jeśli nie chcemy stracić części lub całości naliczonych odsetek, nie powinniśmy także likwidować jej przed końcem umowy.

Lokatę terminową można założyć na dłuższy lub krótszy okres. Niektóre banki oferują nawet lokaty nocne. Lokaty długoterminowe mają z reguły wyższe oprocentowanie. Natomiast, gdy nie jesteśmy gotowi zablokować naszych oszczędności na dłużej, to możemy zdecydować się na lokatę krótkoterminową odnawialną. Po zakończeniu okresu umownego, automatycznie zakładana jest kolejny. Możemy także zdecydować, co chcemy zrobić z odsetkami - dodać je do oszczędności lub przekazać na konto osobiste.

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest najczęściej zmienne. Banki dostosowują je do aktualnej sytuacji na rynku. W przypadku lokat terminowych jest z reguły inaczej - oprocentowanie jest stałe przez cały okres trwania lokaty. Wyjątek stanowią lokaty progresywne lub degresywne, gdzie oprocentowanie z biegiem czasu maleje lub rośnie.

Na polskim rynku spotkać można także lokaty o oprocentowaniu zmiennym. Najczęściej jest ono powiązane z jakimś wskaźnikiem - np. stawką z rynku międzybankowego lub wysokością inflacji.

Informacja pochodzi ze strony: www.bankomania.bankier.pl
Zdjęcie: www.konta-oszczednosciowe.blogspot.com/

 

ARCHIWUM

2018

2017

2016

2015

2014

POLECANE

NEWSLETTER BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Adres e-mail